אילן ירון ל"כלכליסט": "העלמת מס לא מתאפשרת אצל עובדים שכירים"

בין 85 ל-90 אחוז מהעובדים בישראל הינם שכירים, וסביר להניח שלרוב המוחלט של השכירים אין תוכניות לצאת לדרך עצמאית בזמן הקרוב, מסיבות רבות, ביניהן היתרונות הרבים שיש לשכירים לעומת עצמאים: משכורת קבועה שנכנסת באופן אוטומטי לחשבון הבנק, הפרשת תשלומים לפנסיה ולרשויות השונות על ידי המעסיק, חופשה שנתית, דמי הבראה, ימי מחלה ועוד.

מנגד, נמצאים העצמאים, שגם להם יתרונות מסוימים. ראשית, פוטנציאל ההכנסה של עצמאי גבוה בהרבה מפוטנציאל ההכנסה של עובד שכיר. בנוסף, אין כל מחויבות לבוס או לשעות עבודה קבועות. למרות זאת, יש לא מעט כאבי ראש ודאגות רבים שיש לעצמאי ולא לשכיר, כמו למשל ניהול העסק, התמודדות מול הרשויות השונות כמו מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי ועוד.

AD

אילן ירון, מרצה לכלכלה ולפיננסים באוניברסיטה הפתוחה, התייחס לנושא: "ישנם הבדלים רבים בין עובדים עצמאים לשכירים, כמו למשל סכום הכסף שאותו הם רואים בכל חודש ממקום העבודה שלהם".

"בנוסף, העלמת מס לא מתאפשרת אצל עובדים שכירים, זאת בשל הסיבה שהמעסיק מפריש מראש עבורו את כל המיסים והתשלומים לביטוח לאומי, וזה למעשה הופך את העובדים השכירים לישרים עד מאוד", מסביר אילן ירון. "כך יוצא שהעובד השכיר רואה בסופו של יום משכורת נטו, שלעתים קטנה באופן משמעותי ממשכורת ברוטו".

בנוגע לעצמאים, ברוב המקרים, אלו מבצעים את תשלומי המס שלהם בסוף השנה, ולכן במהלך השנה הם "נהנים" מהכנסות הברוטו. לדוגמה, עובד שכיר בחברה המרוויח 10 אלף ש"ח בחודש. מדובר כאן על סכום הברוטו והמשמעות היא, שבכל חודש הוא יקבל סכום נמוך מסכום הברוטו.

בניגוד אליו, עצמאי יקבל את כל הסכום, אך בסוף השנה, כשתגיע ההתחשבנות עם מס הכנסה, הסכומים שמרוויח העצמאי והשכיר מתאזנים.

"כשעצמאים שיצאו לדרך חדשה בתקופה האחרונה משלמים את התשלום הראשון למס הכנסה הם בהלם", מציין אילן ירון. "אז הם מגלים שהמס גבוה עד מאוד, בטח כשמדובר על עסקים בעלי מחזור הכנסה גבוה. לכן מגיע הפיתוי לבצע עסקאות בשחור – עסקאות שלא מדווחים עליהן כדי להרוויח את הסכום במלואו ללא מסים".

אילן ירון סיכם: "אם יקחו את כל העובדים השכירים שלא מעלימים מס, ויכניסו לחשבון הבנק שלהם את משכורות הברוטו שלהם ולאחר מכן הם יתבקשו לשלם את מס ההכנסה בסוף השנה, האם כולם יעשו זאת? מדובר על ניסוי חברתי שיהיה מעניין לבצע בשוק העבודה בישראל. אני סבור כי שיעור האנשים שלא ישלמו מס יהיה גבוה במקרה הזה. אם היו אומרים להם שלא יתפסו אותם, אני משוכנע ששיעור מעלימי המס היה עומד על מעל 90 אחוז".

למאמר המלא של אילן ירון על העלמת מס ב"כלכליסט"

פורסם בקטגוריה מאמרי כלכלה, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *