אילן ירון על הקשר בין ביטקוין ומס הכנסה

מי לא שמע על הביטקוין? המטבע הווירטואלי הראשון הושק ב-2008, וכשנה לאחר מכן נעשה בו השימוש הראשון. כיום, כשמונה שנים לאחר מכן, הביטקוין הפך למטבע של ממש; כזה שנעשה בו שימוש למטרות סחר בכל רחבי הגלובוס.

אם בסוף שנת 2013 שוויו של ביטקוין אחד עמד על כ-750 דולר, כיום המצב שונה לחלוטין, אמר אילן ירון, מרצה לכלכלה ופיננסים באוניברסיטה הפתוחה. עד לפני מספר ימים שוויו של הביטקוין עמד על 7,700 דולר (!), אך חוסר היציבות שלו נמשכה והוא צנח תוך שלושה ימים ב-2,000 דולר, לפני שזינק שוב בעשרה אחוז.

מלבד העניין סביב שוויו של הביטקוין, המטבע הווירטואלי מייצר לא מעט שאלות גם בנוגע לנושא המס, במיוחד לאחר שיותר ויותר אנשים מעוניינים לממש השקעות במטבעות דיגיטליים.

אילן ירון הוסיף כי הביטקוין מסווג כפעילות פיננסית בסיכון גבוה להעלמות מס, הלבנת הון ומימון טרור, מה שאומר שהבנקים בישראל מחוייבים לבחון עסקאות הקשורות אליו, ואף לדווח על עסקאות מסוג אלו, לרבות פרטים לגבי הלקוח, לרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור בישראל במקרים מסוימים.

חבות במס או פטור?

בשנת 2013 קיבל איגוד הביטקוין בישראל חוות דעת, לפיה, בנסיבות מסוימות אפשר לטעון שרווחים מעליית הערך של מטבע הביטקוין פטורים ממס הכנסה. למרות זאת, המשקיע הממוצע יתקשה לתת הסבר לרשות המיסים אם אלו יתדפקו על דלתו.

כמו כן, חשוב לזכור שטענה לפטור ממס תקפה אך ורק בנסיבות ספציפיות של השקעה ע"י אדם פרטי, כשפעולות הרכישה ומכירת הביטקוין שהוא מבצע לא עולות לכדי "עסק".

הגישה של רשות המיסים

בינואר 2017 פרסמה רשות המיסים טיוטת חוזר. לפיו, חוות הדעת שקיבל האיגוד אינה נכונה, ולא יכול לקרות מצב שבו יחול פטור ממס הכנסה בכל הקשור לרווחים מביטקוין, מכיוון שהוא אינו מטבע, מסביר אילן ירון.

לפי גישה זו, מטבע הביטקוין נחשב לנכס ולא כמטבע מבחינה משפטית ולכן רווחים ממטבע זה מחוייבים במס, כמו למשל בהשקעה במניות. למעשה, על פי עמדה זו, כל רווח ממכירת ביטקוין צריך לחול מס רווח הון בשיעור של 25 אחוז או מס שולי.

במקרה שמדובר על סוחר או בעל עסק, המס שיחול יהיה שווה ערך לכל עסק אחר. במקרה זה ייבחנו מדדים שונים, כמו תדירות העסקאות, מימון הפעילות, משך האחזקה במטבע, מומחיות המשקיע ועוד.

פורסם בקטגוריה מאמרי כלכלה, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *