מהו משק יציב כלכלית וכיצד הוא מתנהל?

אילן ירון מרצה- ייצוב כלכלי במשק

אילן ירון מרצה- ייצוב כלכלי במשק

אין זה סוד כי בשביל שמדינה תשמור על משק יציב כלכלית היא צריכה לנקוט במדיניות כלכלית, אשר תמנע טלטלות או זעזועים בפעילותן ובהתנהלותן בשוק. המדיניות הכלכלית, הנקראת גם מדיניות אנטי מחזורית, מטרתה להגיב למצבים של גאות או שפל במשק, או כפעולות שימנעו אינפלציה או דפלציה בשוק, וכן גירעון כלכלי שיכול למוטט את המדינה פיננסית.

מדיניות זו מתייחסת להוצאות הממשלה והאופן שבו הן ממומנות, לרוב על ידי הטלת מיסים או יצירת חוב ציבורי. כאשר הממשלה נוקטת במדיניות זו היא למעשה מגדילה את הכנסותיה באופן גרעוני או לחילופין, מצמצמת את גביית המסיים.

ישנן דרכים נוספות להגיע לייצוב כלכלי, בין היתר: מדיניות מוניטרית, המתייחסת לכמות הכסף ואמצעי התשלום הנמצאים במשק; ייצוב שכר, מדיניות לפיה השכר בענף מסוים או במשק כולו לא יוכל לעלות באופן מהותי על רמת השכר הקיימת; ייצוב מחירים, מדיניות הננקטת בעיתות משבר שמשמעו אחזקה של מחירים ברמה קבועה, או במסגרת טווח קצר.

במדינת ישראל, למשל, הממשלה נקטה בשנות ה-80 על מנת להימנע מהיפר – אינפלציה (תהליך אינפלציה שיצא מכלל שליטה, סחרור מחירים), אשר בא לידי ביטוי בהקפאת המחירים והשכר במשק, וכן בקיצוץ בתקציב המדינה.

 

 

פורסם בקטגוריה מושגים בכלכלה, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על מהו משק יציב כלכלית וכיצד הוא מתנהל?

  1. מאת אבי‏:

    תודה רבה על המידע!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *